تلفن
تلفن
09123606114 
آدرس
آدرس
کرج - جاده محمدشهر
ساعات کار
ساعات کار
شنبه تا چهارشنبه 8 -17
جستجوی سایت
گروه خبري : اخبار
تاريخ انتشار : 1401/12/06 - 15:33
كد :69

موتور پمپ بنزینی بهتر است یا موتور پمپ نفتی بنزینی

در مورد تفاوت موتور پمپ بنزینی و نفتی می توان گفت که قیمت موتور پمپ بنزین کمتر از موتور پمپ بنزین است. بنابراین سرمایه گذاری اولیه کاهش می یابد. از طرفی هزینه بنزین بیشتر از نفت است، بنابراین هزینه های عملیاتی موتور پمپ بنزین-روغن کمتر است.

موتور پمپ لیفان | قیمت موتور پمپ لیفان 

در مناطق کشاورزی، اغلب برای پمپاژ آب از رودخانه به مزرعه، برق یا دسترسی به برق وجود ندارد. بنابراین برای تامین برق در این موارد می توان از ژنراتورهای بنزینی یا ژنراتورهای متصل به تراکتور استفاده کرد. این ها راه هایی برای تامین برق در مزرعه است، اما راه حل آسان تری وجود دارد که استفاده از پمپ های بنزین و گازوئیل است.
برای قطر 2 اینچ و استفاده متوسط مانند آبیاری استفاده از موتور پمپ های بنزینی توصیه می شود. اما با توجه به قیمت بالای بنزین و مصرف بالای آب، موتور پمپ های دیزل می توانند در روز و با قطر 3 اینچ به شما کمک کنند و بیش از چند ساعت پمپاژ کنند. توصیه می شود از پمپ های موتور دیزل استفاده کنید. زیرا استفاده از گازوئیل به صرفه تر از استفاده از بنزین است.

تفاوت موتور پمپ بنزین و موتور پمپ روغن بنزین

این سوال از چند جهت قابل بررسی است. قیمت موتور پمپ بنزین کمتر از موتور پمپ نفتی بنزینی است. بنابراین سرمایه گذاری اولیه کاهش می یابد. از طرفی هزینه بنزین بیشتر از نفت است، بنابراین هزینه های عملیاتی موتور پمپ بنزین-روغن کمتر است.
از نظر کارکرد این دو موتور پمپ کاربرد یکسانی دارند و هد و دبی در دو موتور پمپ کارایی چندانی ندارند. به طور کلی موتورپمپ ها در بازار ایران به انواع یک، دو، سه و چهار اینچی تقسیم می شوند.
به طور کلی بدنه موتور پمپ از مواد آلومینیومی ساخته شده است تا وزن کمتری داشته باشد. پمپ بنزین به دلیل حجم کم موتور وزن کمتری دارد و در مقایسه با انواع روغنی و دیزلی راحتتر جابجا می شود. علاوه بر وزن کم پمپ موتور بنزینی، تعمیر آن راحت تر و هزینه تعمیر کمتری نسبت به پمپ موتور بنزینی دارد.
علاوه بر این، میانگین عمر و راندمان موتور پمپ بنزینی بیشتر از دیزلی است. دور موتورهای بنزینی و دیزلی حدود 3000-3600 دور است و بین گازوئیل و بنزین هم همین طور است.
لازم به ذکر است نسبت تراکم موتور پمپ بنزین بین 8 تا 10 است در حالی که نسبت تراکم موتور پمپ دیزل بین 14 تا 17 است.

 

موتور پمپ بنزینی بهتر است یا موتور پمپ نفتی بنزینی

پمپ های طبقاتی و شناور

پمپ های عمودی برای پمپاژ آب در طرح هایی که فضای کافی وجود ندارد استفاده می شود.
از جمله چاه های کم عمق که می توان برای آبیاری یا تخلیه آب از معادن و برداشت از مخازن یا رودخانه ها یا دریاها یا دریاچه ها و همچنین چاه های عمیق و نیمه عمیق استفاده کرد، از پمپ های شناور استفاده می شود.
این نوع پمپ ها به صورت عمودی استفاده می شوند، ورودی و خروجی رو به روی هم قرار می گیرند یا پمپ در بالا یا پایین قرار می گیرد، الکتروموتور در یک طرف (شروع یا انتهای) دستگاه قرار می گیرد و محور موتور به صورت عمودی به پمپ کوپل می شود. 
در پمپ شناور، خنک سازی پمپ و الکترو موتور، توسط آبی که در اطراف شناور در گردش است، انجام می شود.
این پمپ ها را می توان روی هم قرار داد تا قدرت پمپاژ آب و ارتفاع آب افزایش یابد.
قطعاتی مانند صافی مکنده، انواع رینگ های سایش و رینگ های یاتاقان و... از لوازم مورد استفاده در این پمپ ها هستند.
قبل از استفاده از این نوع پمپ ها سعی کنید به هشدارهای ایمنی مندرج در دفترچه راهنمای پمپ های شناور توجه کنید. عدم رعایت توصیه ها و هشدارهای ایمنی این نوع پمپ ها باعث از بین رفتن گارانتی و حقوق مشتری می شود. ضمناً اگر در نصب و استفاده از این پمپ ها دخالتی نداشته باشید، باعث آسیب به قطعات الکتریکی و مکانیکی و حتی در مواردی انفجار می شود.
از پمپ های طبقاتی می توان در دستگاه های تصفیه آب برای پمپاژ آب به دیگ های بخار و همچنین انتقال آب به سیستم های گرمایش و تهویه و همچنین افزایش فشار آب در بخش های صنعتی و کشاورزی استفاده کرد.
کفکش ها و لجن کش ها به صورت عمودی نیز استفاده می شوند اما ساختار آن ها کمی با این نوع پمپ ها متفاوت است.