تلفن
تلفن
09123606114 
آدرس
آدرس
کرج - جاده محمدشهر
ساعات کار
ساعات کار
شنبه تا چهارشنبه 8 -17
جستجوی سایت

موتور پمپ

در تعریف موتور پمپ می توان گفت، دستگاه یا وسیله ای است که از دو قسمت اصلی پمپ و موتور تشکیل شده است. موتور پمپ به عنوان پمپاژ آب استفاده می شود. دو قسمت پمپ و موتور به یکدیگر کویله می شوند تا سر جمع باشند و به راحتی قابل حمل باشند.
در واقع موتور پمپ در زمانی که دسترسی به برق امکان پذیر نیست برای انتقال آب مورد استفاده قرار می گیرد. انرژی مورد نیاز موتور پمپ ها از طریق سوخت های فسیلی مانند بنزین و یا گازوئیل تامین می شود. یعنی سوخت موتور پمپ ها نیز به سه دسته ی موتور پمپ بنزینی، موتور پمپ دیزلی و موتور پمپ نفت بنزینی تقسیم می شود.
معمولاً موتور پمپ ها را در ارتفاع ۶ متری از مخزن آب قرار می دهند و موتور پمپ توانایی پمپاژ نمودن آب تا ارتفاع بالا را دارند، معمولاً مدت زمان کارکرد موتور پمپ ها نیز خیلی بالا نیست، برای استفاده بهینه از موتور پمپ معمولاً توصیه می شود که زمان کارکرد موتور پمپ را حدود ۲ الی ۳ ساعت در نظر بگیرند تا عمر مفید موتور پمپ افزایش نماید. از نظر قطر و اندازه ی خروجی موتور پمپ نیز موتور پمپ ها در سایزهای ۱ الی ۴ اینچی موجود هستند که بسته به ارتفاع مورد نیاز و مقدار آبدهی قابل تغییر می باشند.
 
موتور پمپ

انواع موتور پمپ

موتور پمپ ها را می توان به چندین دسته ی موتور پمپ آب تمیز، موتور پمپ آب کثیف، موتور پمپ با ناخالصی و موتور پمپ فشار بالا تقسیم نمود.

اجزای موتور پمپ آب

موتور پمپ از دو جزء اصلی موتور و پمپ تشکیل ‌شده است. وظیفه این پمپ، دادن انرژی به سیال جهت جابه‌جایی میان دو نقطه است. به این صورت که فشار آب وارد شده به پمپ را افزایش داده و سبب ایجاد جریان آب می‌شود. خود پمپ این انرژی را از موتور می‌گیرد.
موتور به صورت احتراق داخلی کار می‌کند و برای تامین انرژی به بنزین یا گازوئیل نیاز دارد. مجموعه موتور و پمپ از طریق یک شاسی به یکدیگر متصل می‌شوند و به این ترتیب حمل موتور پمپ به سادگی انجام می‌شود.
از آن‌جایی که موتور پمپ‌ها بایستی قابل حمل باشند، پایین بودن وزن و سبکی در آن‌ها یک مزیت بزرگ به شمار می آید.

پمپ آب کشاورزی

در صنعت کشاورزی استفاده از پمپ آب یکی از وسایل ضروری محسوب می شود. پمپ کشاورزی با نام های دیگری چون الکترو پمپ شناور، شناور چاه آب، پمپ آبرسانی چاه، توربین چاه عمیق، تلمبه چاه عمیق و... شناخته شده است.
دسته دیگر موتور پمپ ها مربوط به موتور پمپ های خانگی می شود.

پارامتر های مهم در انتخاب موتور پمپ

ظرفیت تخلیه موتور پمپ

این پارامتر بر اساس سرعت جریان آب میان از منبع تا محل تخلیه محاسبه می گردد که واحد آن بر حسب گالن بر دقیقه است.

حداکثر قدرت مکش عمودی موتور پمپ

برای تعیین قدرت انتقال عمودی آب از منبع تا موتور پمپ از این پارامتر استفاده می شود. در خرید موتور پمپ تخلیه آب استخر این مورد مهمی می باشد.

هد ماکزیمم موتور پمپ

این فاکتور به معنی حداکثر ارتفاعی است که موتور پمپ آب را از منبع تا محل تخلیه منتقل می‌کند.

نوع سوخت موتور

بنزینی یا دیزلی بودن موتور امر مهمی می باشد که باید به آن دقت شود. زیرا روشن شدن آن ها نیز متفاوت می باشد.

خودمکشی موتور پمپ

موتور پمپ‌های خودمکش، به هواگیری احتیاج ندارد و به صورت اتوماتیک این کار را انجام می‌دهد. استفاده از این نوع موتور پمپ باعث صرفه‌جویی در زمان راه اندازی می‌شود.

امکان حمل مخزن سوخت اضافی

وزن موتور پمپ و نهایتا قیمت آن