تلفن
تلفن
09123606114 
آدرس
آدرس
کرج - جاده محمدشهر
ساعات کار
ساعات کار
شنبه تا چهارشنبه 8 -17
جستجوی سایت
گروه خبري : اخبار
تاريخ انتشار : 1402/07/04 - 11:07
كد :87

علف زن بشقابی

علف زن بشقابی یا موور بشقابی نوعی از تجهیزات و ادوات کشاورزی می باشد که در جهت درو کردن محصولات کشاورزی و علف های هرز مورد استفاده قرار می گیرد.

علف زن بشقابی یکی از ادوات کشاورزی می باشد که با نصب بر پشت تراکتور و یا تیلر می تواند فرآیند دروی محصولات کشاورزی را انجام دهد. با استفاده از این وسیله کمترین آسیبی به محصولات وارد می شود و می توان سرعت درو کردن محصولات را افزایش داد و در نیروی انسانی و هزینه های خود صرفه جویی به عمل آورد. 
نام دیگر این دستگاه موور بشقابی می باشد که ما در این مقاله سعی داریم شما را بیشتر با این دستگاه و عملکرد آن آشنا نماییم.

علف زن بشقابی

معرفی دستگاه علف زن بشقابی (موور بشقابی)

دروگرها در تنوع بالایی موجود می باشند یکی از مدل های پرکاربرد و پرطرفدار موور بشقابی است. دروگر بشقابی به گونه ای طراحی و ساخته شده است تا با استفاده از چند بشقاب و چندین تیغه قرار گرفته در آن ها فرآیند دروی محصولات و کیاهان صورت می گیرد. لازم به ذکر است که هر میزان کار با این دستگاه راحت و آسان می باشد ولی به دلایل مختلف ممکن است به محصولات شما آسیب وارد نماید. موور بشقابی یا دروگر بشقابی دارای انواع مختلفی مانند موور بشقابی تراکتوری و موور بشقابی تیلر است.

ویژگی های علف زن بشقابی(موور بشقابی)

دروگر و یا موور بشقابی  از چند دیسکدوار و تیغه های گریز از مرکز تشکیل شده است . این دیسک ها در زمان کار و چرخش دارای شتاب بسیار بالایی هستند و همین موضوع منجر به برش محصولات و علوفه ها می گردد.ممکن است در زمان کار با دروگر بشقابی به دلایل گوناگونی همچون مهارت راننده، هدایت اپراتور، میزان رطوبت محصول، قدرت و توان دستگاه، تیغه های برش، ارتفاع رشد گیاهان و محصولات ممکن است به محصولات آسیب وارد نمایید. مهمترین ویژگی های علف زن بشقابی عبارتند از:

  • عدم آسیب به گیاهان و محصولات
  • امکان نصب بر روی اتنواع تراکتور ها
  • اتصال و جداسازی آسان به تراکتور
  • امکان اتصال به انواع تیلر

قطعات تشکیل دهنده علف زن بشقابی(موور بشقابی)

از جمله قطعات و اجزاء تشکیل دهنده علف زن بشقابی می توان به مواردی مانند موارد زیر اشاره کرد.

هد دروگر بشقابی

موور بشقابی و یا علف زن بشقابی مجهز به چندین هد بشقابی است و به گونه ای طراحی و ساخته شده است تا چندین تیغه داخل هر هد قرار بگیرد تا بتواند فرآیند دروی محصولات و علوفه ها را انجام دهید.

تیغه موور بشقابی

تیغه موجود در هد دروگر بشقابی منجر به کوتاهی گیاهان شده که امکان برش از حداقل ارتفاع گیاه را دارد. هر هد بر اساس نوع انتخابی دارای چندین تیغه است.

علف زن بشقابی تراکتوری

دستگاه علف زن بشقابی پشت تراکتوری با استفاده از اتصال سه نقطه به پشت تراکتور وصل می شود و به وسیله گردان به pto تراکتور وصل می گردد. عملکرد موور بشقابی تراکتوری وابسته به سرعت دورانی بشقاب ها می باشد. 

علف زن بشقابی تیلر

علف زن بشقابی تیلر یکی از پرکاربرد ترین تجهیزات در صنعت کشاورزی و باغداری می باشد. که کشاورزان و باغداران برای سرعت بخشیدن به پروسه کار دروی محصولات از آن ها استفاده می کنند.با نصب دروگر بشقابی و یا علف زن بشقابی بر روی تیلر ها می توانید از تیلر ها در جهت درو کردن محصولات بهره مند شوید. به علف زن بشقابی تیلر علف زن دوچرخ بشقابی نیز می گویند از این دستگاه می توان بریا درو انواع محصولات کشاورزی همچون برنج، جو، گندم و...استفاده کرد.