تلفن
تلفن
09123606114 
آدرس
آدرس
کرج - جاده محمدشهر
ساعات کار
ساعات کار
شنبه تا چهارشنبه 8 -17
جستجوی سایت
گروه خبري : اخبار
تاريخ انتشار : 1402/01/08 - 16:37
كد :73

انواع موتور پمپ کشاورزی

انواع موتور پمپ کشاورزی در مجموعه کشاورزی ساختمانی ماندگار با مدل های متفاوت و برند های مطرح موجود می باشد.

انواع موتور پمپ کشاورزی شامل موتور پمپ بنزینی، موتور پمپ دیزلی(گازوئیلی) و موتور پمپ برقی از نظر نوع انرژی می شود. موتور پمپ کشاورزی در واقع از تجهیزاتی می باشد که جهت انتقال و پمپاژ آب مورد استفاده قرار می گیرد. و همان گونه که از اسم این محصول مشخص می باشد از دو قسمت بسیار مهم به نام پمپ و موتور تشکیل شده است. بیشتر کشاورزان و باغداران برای آبیاری زمین های کشاورزی خود از این دستگاه استفاده می کنند و کمتر کشاورزی در دنیا وجود دارد که با موتور پمپ کشاورزی آشنا نباشد. این محصول اصطلاحا در بین افراد عامه با نام موتور آب نیز شناخته می شود.

انواع موتور پمپ کشاورزی

مطالب مرتبط : موتور پمپ لیفان

بهترین موتور پمپ کشاورزی

سیستم آبیاری تحت فشار در زمین های کشاورزی و باغداری در سراسر ایران بسیار رایج شده است که برای این امر احتیاج به آبی با فشار بالا می باشد که می توان در این مواقع از موتور پمپ استفاده کرد. برای آبیاری تحت فشار مانند آبیاری قطره ای و آبیاری بارانی باید فشار آب از میزان فشار محیط بیشتر باشد. برای این امر تعدادی از استخر استفاده می کنند که برای تخلیه آب داخل استخر از پمپ کفکش باید استفاده کرد و عده ای از مخازن مرتفع کمک می گیرند که باید از موتور پمپ برای پر کردن مخزن استفاده کنند و همچنین استفاده از چاه آب برای این منظور نیاز به پمپ شناور دارد. در هر صورت و با شرایط آبیاری نیاز به یک موتور پمپ یک امر کاملا بدیهی می باشد.
در آبیاری قطره ای استفاده از فیلتراسیون یک امر ضروری می باشد چون با استفاده از آن آب تصفیه می شود. فیلتراسیون برای اینکه عملکرد مناسب خود را داشته باشد نیاز به فشار آب زیاد دارد. از این رو از موتور پمپ کشاورزی سه اسب بخار و یا بالاتر استفاده می شود. 
در مزارع و زمین های کشاورزی بزرگ از موتور پمپ سه فاز استفاده می شود ولی در زمین هایی که از متراژ کمتری برخوردار هستند موتور پمپ تک فاز نیز جواب گو می باشد. بهترین موتور پمپ کشاورزی باید بر اساس دبی مصرفی انتخاب شود اگر دبی موتور پمپ از دبی زمین بیشتر باشد موتور پمپ آسیب خواهد دید. 

نحوه محاسبه دبی زمین کشاورزی

برای محاسبه دبی هر زمین باید تعداد آبپاش در میزان مصرف هر آبپاش ضرب شود، برای مثال اگر زمینی دارای 500 آبپاش 3 لیتری در ساعت باشد، آب مصرفی 1500 لیتر در ساعت خواهد بود، از این رو باید موتور پمپ 1500 لیتر در ساعت انتخاب کنید. 

جنس موتور پمپ کشاورزی

موتور پمپ کشاورزی معمولا دارای جنس آلومینیوم مرغوب و درجه یک می باشند تا با کاهش وزن این دستگاه موجب سهولت و آسانی در حمل و جابجایی آن گردد. 

موتور پمپ کشاورزی از نظر میزان آبدهی

موتور پمپ کشاورزی از نظر میزان آبدهی و قطر خروجی به موتور پمپ های زیر تقسیم بندی می شوند. 

  • موتور پمپ کشاورزی 1 اینچ میزان آبدهی 100 لیتر در دقیقه
  • موتور پمپ کشاورزی 2 اینچ میزان آبدهی 500 لیتر در دقیقه
  • موتور پمپ کشاورزی 3 اینچ میزان آبدهی 1200 لیتر در دقیقه
  • موتور پمپ کشاورزی 4 اینچ میزان آبدهی 2000 لیتر در دقیقه