تلفن
تلفن
09123606114 
آدرس
آدرس
کرج - جاده محمدشهر
ساعات کار
ساعات کار
شنبه تا چهارشنبه 8 -17
جستجوی سایت
گروه خبري : اخبار
تاريخ انتشار : 1401/12/03 - 05:48
كد :68

بررسی و عیب یابی دستگاه علف تراش

دستگاه های علف تراش و علف زن ممکن است با گذشت زمان و استفاده در باغ و زمین های کشاورزی دچار فرسایش و آسیب شوند از این رو نگهداری و سرویس مداوم و صحیح آن ها یکی از اصول کار کردن با انواع علف تراش و علف زن است.

علف زن ماک

علفتراش، علفزن یا حاشیه زن وسیله ایست که از یک موتور کوچک و یک لوله که وظیفه انتقال نیرو را دارد تشکیل شده است. وقتی موتور علف تراش روشن می شود، محور اصلی آن را به گردش در می آورد.
برای عملکرد خوب این دستگاه می بایست اجزای آن را مورد بررسی قرار داد تا قبل از پیشامد مشکل و خرابی، عیب یابی آن به طور مرتب بررسی شده و مورد ارزیابی قرار گیرد.

اجزای علف تراش

از اجزای علف تراش که قابل تعمیر می باشد می توان به موارد زیر اشاره نمود:

شمع موتور علف تراش

شمع موتور علف زن یکی از تجهیزاتی است که بایستی هر هفته مورد بررسی و بازدید قرار بگیرد. به این صورت که ابتدا درپوش روی موتور علف تراش را باز کنید و نحوه سوختن بنزین را مشاهده نمایید. با بررسی رنگ نوک سر شمع می توان فهمید که شمع موتور علف تراش سالم است یا خیر، اگر رنگ نوک سر شمع علف زن به رنگ زرد متمایل به خاگستری و قهوه ای باشد نشان دهنده سالم بودن سر شمع و تنظیم بودن موتور می باشد. در صورت جمع شدن رسوبات در اطراف شمع، با استفاده از یک کاغذ سنباده نرم، رسوبات را جدا و تمیز کرده و در صورت لزوم شمع را تعویض نمایید.

 

بررسی و عیب یابی دستگاه علف تراش و علف ز

فیلتر سوخت علف زن

فیلتر سوخت، از مهم ترین تجهیزات دستگاه علف تراش می باشد که برای بازدید و بررسی آن می بایست آن را از داخل مخزن بیرون آورد. خارج نمودن فیلتر سوخت علف زن بایستی با دقت بالا انجام بگیرد تا به لوله سوخت آسیبی نرسد.

فیلتر هوا علف زن

با استفاده از برس یا مسواک می توان فیلتر هوا علف زن یا علف تراش را تمیز نمود. بایستی توجه کرد اغلب فیلترهای هوا قابل شست و شو نیستند و تنها برخی از مدل های آن ها را می توان توسط اسفنج و آب صابون تمیز نمود. هرگز از فیلترهای آسیب دیده و دارای پارگی نباید استفاده کرد می بایست قبل از استفاده تعویض شوند.

سر دنده های علف تراش

دنده ها و اطراف علف تراش بایستی همیشه چرب و روان باشند به همین دلیل گریس کاری سر دنده های آن ضروری است. گریس کاری سر دنده های علف تراش باعث کاهش حرارت دستگاه و افزایش طول عمر یاتاقان دستگاه می شود. البته برخی از مدل های علف زن دارای یک ورودی کوچک به منظور تزریق گریس بر روی چرخ دنده ها می باشد.

بهترین راهکار برای تعمیر و نگهداری علف تراش

انجام مراحل فوق هر یک سبب افزایش طول عمر دستگاه علف زن می شود اما رعایت نکاتی مانند تمیز کردن تیغه علف زن بایستی همواره پس از استفاده از علف تراش مورد توجه قرار بگیرد. همچنین به کار گیری دستورالعمل های ایمنی و محافظتی موجود در دفترچه راهنما هر دستگاه سبب افزایش طول عمر دستگاه می شود و از استهلاک دستگاه جلوگیری می کند.